Przystosowania
przywr i tasiemców do pasożytniczego trybu życia
Scenariusz lekcji biologii dla LO
Opracowała: Krystyna
Sokołowska
Cele lekcji
Wiadomości :
- Charakterystyczne
cechy budowy i biologii przywr i tasiemców
- Cechy
warunkujące pasożytniczy tryb życia przywr i tasiemców
- Przykłady
cyklu rozwojowego przywr i tasiemców
- Znaczenie
pasożytów jako czynników chorobotwórczych
Umiejętności :
- Korzystania
z różnych źródeł wiedzy
- Porównania
budowy i biologii przywr i tasiemców
- Wskazania
zależności między budową i biologią, a trybem życia pasożyta
- Porównanie
cyklu rozwojowego przywr i tasiemców, zależnego i niezależnego od
środowiska wodnego
Postawy :
- Kształtowanie
aktywności poznawczej
Metody : Obserwacja,
praca z książką i materiałami graficznymi, praca w grupach,
dyskusja
Środki
dydaktyczne :
- Preparaty
mikroskopowe i makroskopowe przywr i tasiemców
- Plansze,
tablice
- Materiały
dotyczące pasożytnictwa zgromadzone przez uczniów
Tok lekcji
Faza wprowadzająca
- Omówienie
celu zajęć, przypomnienie cech typowych dla wolnożyjących płazińców
- Podział
na grupy opracowujące następujące zagadnienia
- Budowa
i biologia przywr, a przystosowania do pasożytniczego trybu życia
- Budowa
i biologia tasiemców, a przystosowania do pasożytniczego trybu życia
- Przywry
– analiza cyklu rozwojowego zależnego i niezależnego od wody
- Tasiemce
– analiza cyklu rozwojowego zależnego i niezależnego do wody
Faza realizacyjna
- Rozdanie
każdej grupie kserokopii z instrukcjami. Objaśnienie na czym polegać
będzie ich praca.
- Określenie
czasu realizacji oraz prezentacji pracy każdej grupy
- Poinformowanie,
że poprawnie sformułowane odpowiedzi będą stanowiły podstawę notatki
- Przystąpienie
grup do rozwiązywania zadań
Grupa I
KARTA PRACY
Na podstawie rysunków w podręczniku, plansz, preparatów
formalinowych i mikroskopowych, dokonaj analizy budowy przywr, a następnie
wykonaj polecenia
- Wskaż
nowe cechy budowy zewnętrznej jakie pojawiły się u przywr w porównaniu z
wirkami
- Przeanalizuj
schemat : „Tegument przywry – przekrój podłużny”.
Jakie widzisz zmiany w budowie
powłok ciała przywr ? Z jakimi czynnościami życiowymi są one związane ?
- Wskaż
nowe cechy budowy anatomicznej przywr w porównaniu z wirkami
- Uzasadnij,
że oczy występują u zwierząt, które żyją w środowisku oświetlonym
Grupa 2
KARTA PRACY
Na podstawie rysunków w podręczniku, plansz, preparatów
formalinowych i mikroskopowych, dokonaj analizy budowy tasiemców, a następnie
wykonaj polecenia
- Wskaż
nowe cechy budowy zewnętrznej jakie pojawiły się u tasiemców w porównaniu
z wirkami
- Jaką
funkcję pełni główka, szyjka i strobila tasiemców ?
- Wskaż
nowe cechy budowy anatomicznej tasiemców w porównaniu z wirkami
- Uzasadnij,
że tasiemce uzyskują energię użyteczną biologicznie stosując strategię
bardzo „rozrzutną” , za którą „płaci” gospodarz.
Grupa 3
KARTA PRACY
Przeanalizuj cykl rozwojowy bruzdogłowca i tasiemca
uzbrojonego i odpowiedz na pytania.
- Który
cykl zachodzi na lądzie, a który wymaga też środowiska wodnego ?
- Wyjaśnij
pojęcia : żywiciel ostateczny, żywiciel pośredni
- Kiedy
człowiek może zarazić się tasiemcem uzbrojonym, a kiedy bruzdogłowcem ?
- Wyjaśnij,
dlaczego nie należy kupować mięsa z nieznanego źródła ?
Grupa 4
KARTA PRACY
Przeanalizuj cykl życiowy motylicy wątrobowej i motyliczki i
odpowiedz na pytania.
- Który
cykl zachodzi na lądzie, a który wymaga też środowiska wodnego ?
- Wyjaśnij
pojęcia : żywiciel ostateczny, żywiciel pośredni
- Kiedy
człowiek może zarazić się motylicą wątrobową, a kiedy motyliczką?
- Na
podstawie mrówek, żywicieli pośrednich motyliczki, uzasadnij twierdzenie,
że pasożyt modyfikuje zachowanie żywiciela
5. Po opracowaniu zagadnień zawartych w kartach pracy
liderzy prezentują wyniki.
Opracowała Krystyna
Sokołowska
Faza podsumowująca
- Uczniowie
(przy pomocy nauczyciela) formułują wnioski :
a)
dotyczące taktyki pasożyta
b)
przedstawiające formy obrony żywiciela przed pasożytem
- Uczniowie
określają rolę płazińców w funkcjonowaniu ekosystemów
Praca domowa
Uzasadnij, dlaczego należy odrobaczać psy przebywające z
ludźmi ?
Opracowała Krystyna
Sokołowska